Vilnius žengia svarbų žingsnį – siekia tapti klimatui neutraliu miestu iki 2030 m. Tai ambicingas tikslas, kuriam pasiekti reikia detalaus plano ir kiekvieno gyventojo įsitraukimo!
Kas yra Žaliojo miesto veiksmų planas?
Vilnius, dalyvaudamas Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) „Žaliųjų miestų“ programoje, rengia veiksmų planą, kuris padės sostinei tapti pažangiu, tvariu bei klimatui neutraliu miestu. Bendradarbiaujant su konsultantais, šių metų pirmojoje pusėje buvo įvertinta miesto būklė, atliktos miestiečių apklausos bei numatyti veiksmai, kurie pagerintų miesto infrastruktūrą. Įgyvendinus darnaus judumo, energetinio efektyvumo, vandens, energijos ir atliekų valdymo, pastatų ir žaliųjų erdvių plėtimo galimybes, Vilnius taps švaresnis, tvaresnis ir geresnis gyventi miestas visiems!
Po diskusijų etapo Vilniaus žaliojo miesto planas bus tobulinamas, o atnaujintas ir papildytas jo variantas bus pristatytas 2025 m. pradžioje.
ERPB inicijuota Žaliųjų miestų programa startavo 2016 m. lapkričio mėnesį. Nuo tada į tvarią infrastruktūrą Europoje jau investuota daugiau nei 2,3 mlrd. eurų, į orą išmesta beveik 4,5 mln. tonų mažiau CO2 dujų, o teigiamą programos poveikį tiesiogiai pajuto daugiau nei 76 milijonai Europos gyventojų.
Rugsėjo 26 dieną Vilniaus miesto savivaldybėje įvyko įvadinis renginys, skirtas Žaliojo miesto veiksmų plano pristatymui ir konsultacijoms su miesto suinteresuotomis šalimis.
Renginyje dalyvavo miesto administracijos vadovai, savivaldybės įmonių atstovai, verslo, nevyriausybinių organizacijų, universitetų, bendruomenių ir ekspertų atstovai. Jie aptarė, kaip Vilnius galėtų efektyviai įgyvendinti tikslą tapti klimatui neutraliu iki 2030 metų, glaudžiai bendradarbiaudamas su visomis suinteresuotomis šalimis. Tai svarbus žingsnis Vilniui, kuris siekia klimato neutralumo ir ruošiasi tapti Europos žaliosios sostinės 2025 metų titulą laimėjusiu miestu. PLAČIAU.
Vilniaus stogų pavertimas žaliosiomis oazėmis, lietaus vandens surinkimas laistymui ar bendras fondas ekstremalių situacijų padariniams šalinti – šios ir daugybė kitų idėjų buvo pateikta spalio 17 dieną vykusioje diskusijoje dėl Vilniaus žaliojo miesto vizijos ir planų.
Diskusijos metu buvo skiriamas dėmesys 6 sektoriams: transporto, pastatų, energijos, žemės naudojimo ir biologinės įvairovės išsaugojimo, atliekų ir vandens. Kiekvienoje grupėje dalyvavo po vieną žaliojo plano rengimo grupei priklausantį ekspertą, kuris kartu su atitinkamo sektoriaus atstovais ir specialistais iš mokslo įstaigų bei visuomeninių organizacijų kalbėjo apie tai, ko plane trūksta, ką galima tobulinti ir siūlė naujas idėjas. PLAČIAU.